Yardım

Loading...
Sırala

Çırpan Apart Otel

Enez, Edirne
Çırpan Apart Otel olarak hijyen ve temizlik detaylarına son derece önem verdiğimiz işletmemiz de sizleri ağırlamaktan ve evinizdeymiş gibi hissettirmekten mutluluk ve onur duyacağız.

Enez

Kazı ve araştırmalar sonucunda Enez'de şarap mahzenleri, tabanı mozaiklerle döşenmiş villa, hamam kalıntıları, kaldırım taşlı caddeler, bazilika ve şapeller, Roma ve Osmanlı Dönemi nekropolleri gibi mimari kalıntıların yanı sıra, çeşitli malzemelerden yapılmış yüzlerce irili ufaklı buluntuları da saymak mümkündür. Enez'in çevresinde köprüler, yollar, kervansaray, manastırlar gibi çeşitli dönemlerden günümüze ulaşan birçok kalıntı yer almaktadır.Enez'i yabancı turistlerden çok yerli turistler ziyaret etmektedirler.

Denize yakın olan ve ilçe merkezini geçtikten sonra beliren bölegede villalar ve turistik konaklama alanları görülmektedir. Villalar genelde site halindedir. Ayrıca ilçede İstanbul ve Trakya Üniversiteleri'ne ait dinlenme ve eğitim kampları bulunmaktadır. bu kamplar yaz ayları boyunca kendi bünyelerindeki öğrencilerine uygun ve güzel bir tatil imkânı sunmaktadır. Bu bölgede yol yapımı ve kalkınma çalışmaları 2006 yılının yaz ayları itibariyle başlamıştır. Turistik önemin artması için bu tür çalışmalar devam etmektedir. enezin satır eti meşhurdur

Enez, tarihteki önemli yerlere ev sahipliği yapmasıyla oldukça ünlü yerlerden biridir. Her mevsim tarihi yerlerini ve doğal güzelliklerini keşfe çıkabileceğiniz bu yer sizi mutlu edecektir.

Edirne'nin pek çok plajına ve sahiline sahip olan ilçelerinden olan Enez'de tatil planınız varsa, erken rezervasyon fırsatlarından yararlanarak, en uygun fiyatlar eşliğinde Enez Otelleri'nde konaklayabilirsiniz.

Enez’e Nasıl Gidilir?

Edirne’de yer alan Enez ilçesi ile şehir merkezi arası yaklaşık 100 km’dir. İstanbul’a ise yaklaşık 285 km uzaklıkta olan bu yer Yunanistan sınırında yer alır.

Enez’e Kara Yolu İle Ulaşım

Otobüsle gitmek isteyen ziyaretçiler İstanbul Esenler Otogarı’ndan direkt olarak Enez’e gelebilmektedir. Her büyük şehirden direkt otobüs seferleri bulunmasa da Edirne üzerinden kolay olur.

Özel araç ile gelmek isteyen ziyaretçiler de Tekirdağ yolundan direkt Enez ilçesine varabilir.

Enez’e Hava Yolu İle Ulaşım

İlçede havalimanı bulunmamaktadır. Bu yüzden çok tercih edilen yollardan biri olmasa da çok uzaktan gelenler için yine bir seçenek olarak görülebilmektedir.

En yakın havalimanı Tekirdağ Çorlu Havalimanı’dır. İlçeyle havalimanı arası mesafe yaklaşık 150 km’dir.

Enez’e Şehir İçi Ulaşım

Gezilecek alanların hepsi birbirine yakın şekilde konumlandırılmış. Bu sayede hem her yeri kolayca gezebiliyor hem de yürüyerek her yere tüm noktalara ulaşabiliyorsunuz. 

Enez’de Popüler Yerler

Enez Ayasofya Kilisesi – Fatih Camii

Taş bloklarla inşa edilmiş ancak çatısı yıkılmış durumda olan bu yapının bir kısmı şu an yıkıntı halindedir. Hem cami hem de kilise olduğu için henüz restore edilmediği söylenir.

Enez Ainos Antik Kenti

Aioller’in kurucu olduğu antik kentte Eski Yunan Dönemi’nden kalıntılara rastlamak mümkündür.

Enez Deveci Hanı

Tarihi bir kervansaray olan yapı, dikdörtgen planlı olmasıyla dikkatleri çeker.

Enez Has Yunus Bey Türbesi

Türbeden önce Hagios Evplus Şapeli olarak kullanılmıştır. Bizans’tan kalma en dayanıklı yapılardandır.

Enez’deki Popüler Plajlar

Özellikle İstanbul gibi yakın yerlerde yaşayanlar da sakin bir plaj istediklerinde bu plajlar tercih noktalarından biri haline gelmektedir.

Enez Altınkum Plajı 

En doğru noktalardan biri olan bu plaj sadece yüzmek için değil, rüzgârlı olmasından dolayı hem sörf yapma imkânı hem de yürüyüş yapmak için de kullanılmaktadır. 

Yaklaşık 4 km uzunluğunda olan bu plajın başka ilginç bir özelliği daha bulunmaktadır. Kendi kendini temizleyebilen bu deniz aynı zamanda berrak ve taşsız olma özelliği ile gidilmesi gereken plajlar arasındadır.

Enez’deki Diğer Plajlar

 • Sultaniçe Plajı
 • Gülçavuş Plajı
 • Vakıf Plajı
 • Pırlanta Plajı 
 • Yayla Sahili 

Enez’de Gezilecek Yerler

Enez Kalesi

İlçenin adeta temsili hale gelen bu kale, diğer yapılardan çok daha eskidir. İlçenin temsili olarak görülen bu kale, gitmeden dönülmemesi gereken yerler arasında yerini almakta.

Zamanında Romalılar tarafından mahzen olarak kullanılan bu kale, hem denizi hem de Meriç Nehri’ni kolaylıkla görebilmektedir.

Enez Roma Villası – Antik kent

Kaleden sonraki en önemli kalıntıları kapsayan bu villa, Roma Dönemi’ni yansıtmaktadır.

Enez İngiliz Kışlası

Kervansaray olarak adı geçse de İngilizlerin kışla olarak kullanması ile zaman içinde kışlaya dönüşmüştür. Sahil kısmında yer alan bu yer yanlarındaki süsleyen ağaçlarla mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

Enez Sahil Kervansarayı

Zamanında hem Osmanlı hem de İngilizler tarafından kullanılmıştır. Merkeze yaklaşık 7 km uzaklıktadır.

Enez Kral Kızı Bazilikası

Tarihi Roma Dönemi’ne kadar giden bu yapı 12.yüzyıldan kalmıştır. 

Enez Nekropol

Keşan yolunda yer alan bu eser, içinde pek çok tarihi mezar barındırmaktadır.

Enez’deki Doğal Güzellikler

Enez Gala Gölü Milli Parkı 

Türkiye ve Yunanistan sınırının çizilmesine vesile olan Meriç Nehri’nin yarattığı bir parktır. Yürüyüş yapmak için de oldukça önerilen bu park Gala Gölü ve Pamuklu Göl’e de ev sahipliği yapmaktadır.

Manyas Gölü’nden sonraki en büyük kuş alanların biridir. Doğa harikası bu göl, özellikle bahar aylarında mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Birbirinden farklı ve güzel kuş türünün burada bulunması da çevreyi ilgi çekici yapan yerlerden biridir. Sadece kuşlarla değil endemik bitkileri ile, balıklarıyla oldukça ünlü bir park haline gelmiştir.

Gala Gölü Milli Parkı'nda yer alan otellerde konaklamak için Gala Gölü Milli Parkı Otelleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Enez’de Görebileceğiniz Diğer Göller

 • Taşaltı Gölü
 • Dalyan Gölü 
 • Saroz Körfezi

Enez’de Gece Hayatı

Bu tatil beldesinde de gece hayatının çoğu sahil kısmına taşınmıştır. Özellikle yaz aylarında epey bir geceleri epey hareketlidir. Mekânlar arasında canlı müzik yapan yerler ön plana çıkar.

Enes’e Ne Zaman Gidilir?

Turizm açısından oldukça önemli yerlerden biri olan Enez, özellikle yaz aylarında oldukça ilgi görmektedir. Yaz turizmi konusunda oldukça ünlü olan yerler arasındadır.

Enez’de Aileyle Birlikte Yapılabilecek Aktiviteler

Av Turizmi olarak da ilgi çekilebilecek yanları bulunan bu ilçede özellikle balıkçılık da ön planda olmaktadır. Aynı zamanda Enez seyahatinizde aşağıdaki aktiviteleri de yapabilirsiniz.

 • Trekking
 • Rüzgâr Sörfü 
 • Scuba Diving
 • Kamp

Enez’de Ne Yenir?

Tatil beldelerinin vazgeçilmez lezzetinin taze balık olduğu bir gerçektir. Bu yüzden burada da oldukça çeşitli balık türlerinin olduğunu söylemek gerekir.

Yılan balığı, Enez’deki en önemli yemeklerinden biri olmaktadır. Kılçıksız ve yağlı eti sayesinde bu tadı deneyenler tadını hiç unutmamaktadır. Ayrıca Enez’de konaklarımız sırasında aşağıdaki lezzetleri de denemelisiniz.

 • Enez Pilavı 
 • Üzmene Ketali
 • Kaz Akıtması

Bazı Lezzet Durakları:

 • Flamingo Kahvaltı Evi
 • Yakamoz Restoran
 • Enez Liman ‘’Ada Balık’’
Uygulamada devam et
Seyahatlerinizi rezerve edip yönetmenin en kolay yolu
otelz-loader
Yükleniyor