Ağrı Otelleri

Bu yerdeki 15 tesis içerisinden kendinize en uygun olanı bulun

Ön ÖdemesizRezervasyon
Ücretsizİptal
ErkenRezervasyon
Kredi KartıGerekmiyor

Üyelere Özel Ekstra İndirimler

%25'e Varan Ekstra İndirimleri Görmek İçin

En Uygun Ağrı Otelleri

Genel Bilgi

Ağrı Gezi Rehberi Pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Ağrı Doğu Anadolu bölgesinin en güzel şehirlerinden bir tanesidir. Türkiye’nin en yüksek dağının bulunduğu şehir pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış ve peygamberler şehri olarak bilinmektedir. Pek çok tarihi eserlere ve geçmiş döneme ait günümüzde de varlığını devam ettiren yapıları sayesinde

Alp Hotel

Merkez / Ağri
Ağrı Alp Hotel Apart, 2019 yılında Ağrı’da siz değerli misafirlerimizi ağırlamak için kuruldu.

Hatemoğlu Otel

Merkez / Ağri
Ülkemizin Doğusunda en uc noktada Ağrı ilinde 2013 yılından bu yana hizmet vermekteyiz.Misafirlerimize kendi evlerindeki konforu ve daha iyisini sağlayarak otelimizi sizin için hizmete sunduk.

Butik Ertur Hotel

Doğubayazıt / Ağri
Butik Ertur Hotel, bahçe, teras, ortak salon ve ücretsiz Wi-Fi gibi çeşitli olanaklar sunmaktadır. Tesiste restoran ve bar vardır. Tesiste 24 saat açık resepsiyon ve konsiyerj hizmeti mevcuttur.

Leka Grand Şah Otel

Merkez / Ağri
Doğu kültürünü ve tarihini görmek için seyahat eden turist misafirlerine ve iş seyahatinde bulunan konuklarına sade dekore edilmiş odalarında konforlu konaklama hizmeti sunmaktadır.

Grand Ağa Hotel

Doğubayazıt / Ağri
Ağrı-Doğubeyazıt'ta Ağrı dağı ve İshak paşa sarayı manzarasına karşı yer alan ve dört yıldızlı konfor dolu bir konaklama hizmeti sunan Grand Ağa Hotel, gerek iş gerekse turistik amaçlı ziyaretler için sıklıkla tercih edilmektedir.

Otel Yıldırım

Merkez / Ağri
Ağrı’da hizmet veren Otel Yıldırım, şehrin tam merkezinde konumlanıyor oluşu ile hem turistk hem de iş amaçlı seyahatler için tercih edilebilecek bir alternatif sunuyor. Tesiste sabahları misafirlere kahvaltı servisi yapılan bir restoran bölümü bulunuyor.

Bu Bölgedeki Diğer Oteller

Ağrı Çevresindeki Popüler Destinasyonlar

Ağrı Hakkında

Ağrı Otelleri

Ağrı Gezi Rehberi

Pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Ağrı Doğu Anadolu bölgesinin en güzel şehirlerinden bir tanesidir. Türkiye’nin en yüksek dağının bulunduğu şehir pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış ve peygamberler şehri olarak bilinmektedir. Pek çok tarihi eserlere ve geçmiş döneme ait günümüzde de varlığını devam ettiren yapıları sayesinde ziyaretçilerini geçmişe yolculuk yaptıran bir ilimizdir.

 

Ağrı’ya Nasıl Gidilir

Ağrı ülkemizin en doğu kısmında yer aldığı için ulaşım uzun saatler sürebilmektedir. Eğer hızlı bir ulaşım yolu tercih ediyorsanız havayolu ile ulaşım sizin için en doğru seçim olacaktır. Büyük illerimizden direk veya aktarmalı uçuşlar ile ulaşılan Ağrı Havalimanı’ndan şehir merkezine burada bulunan servisler veya taksi seçeneğini kullanarak ulaşabileceğiniz gibi gelmeden önce araç kiralama rezervasyonu yaparak kiralık araç ile de ulaşabilirsiniz.

Karayolu ile ulaşmayı planlıyorsanız şehirlerarası otobüs veya kendi aracınız ile Ağrı’ya ulaşabilirsiniz. Yolculuğunuz mesafe olarak yüksek olacağı için ulaşım süreniz maalesef buna bağlı olarak biraz uzun sürecektir.

 

Ağrı’da Ne Yenir Ne İçilir

Bölge tarıma elverişli olmadığı için genel olarak hayvansal gıdaların hakim olduğu bir yemek kültürüne sahiptir. Bu yüzden en tanınmış yemeği saç kavurmadır. Selekeli adı verilen saç kavurma genel olarak genç oğlak veya kuzu etinden tereyağı ve salça eklenerek yapılmaktadır. Sarımsaklı yoğurt ile servis edilen Selekeli’nin oldukça lezzetli olduğunu söylemek isteriz.

Etli yemekler oldukça çeşitli olmakla birlikte farklı yemek türleri ile de karşılaşabilirsiniz. Bölgenin en çok tanın yemeklerinden Abdigor köftesi de bunlardan biridir. İçli köfteye de benzetilen bu yemek özel bir uğraş gerektiren yapım aşamasında et hamur hale getirilerek soğan, yumurta ve baharatlar ile harmanlanır. Genel olarak pilav ile servis edilen bu yemeği tatmanızı tavsiye ederiz.

Ağrı’da kahvaltı kültürü genel olarak çorba üzerine kuruludur. Her sabah bölgenin yerlileri kahvalılarını yapmak için çorbacılara uğrayıp güne başlamaktadırlar. Bu lezzetli çorbalar ile güne başlamak özellikle soğuk kış günlerinde ısınmanın yanında enerji de vermekte. Alışık değilseniz kulağınıza biraz garip gelebilir ancak denediğinizde sizin de memnun kalacağınıza eminiz.

Ağrı’da bir diğer lezzet olan Gosteberg Buğulama ismi ile olduğu kadar yapılışı ile de oldukça ilginçtir. Hayvan postuna doldurulan kuzu veya oğlak etine tereyağı, salça ve yemekle aynı adı taşıyan Dosteberg otu eklenir. Dikilen post gömülüp üstü kapatıldıktan sonra bir ateş yakılır ve toprağın altında pişmesi sağlanır. Bu farklı yemeği tatmanızı özellikle tavsiye ederiz

 

Ağrı’dan Ne Alınır

Hayvancılığın oldukça önemli bir yer tuttuğu Ağrı’da hayvanların yününden yapılan tiftik çorapları da genel olarak ziyaretçilerin en çok aldığı hediyelik eşyaların başında gelir. Keçilerden taranarak elde edilen tiftik çeşitli süreçlerden geçirilerek iplik haline getirilir. Farklı renklerle boyanan tiftik iplikleri yöreye has desenlerle örülür ve çorap halini alır. Özellikle soğuk günlerde ayaklarınızı korumak için oldukça etkili olan bu çorapları beğeneceğinizi umuyoruz.

Ağrı’da karşımıza çıkan beyaz bal hem lezzeti ile hem de rengi ile diğer ballardan sıyrılıyor. Peteklerden süzülen ballar sıvı halden krem haline geçerek beyaz rengi alması sebebiyle bu isimde satılan bal yüksek rakımlarda yetişen çiçeklerden elde edildiği için oldukça değerli bir içeriğe sahip. Hassas damak tadına sahip kişilerin çok beğendiği baldan tatmanızı tavsiye ederiz.

Ağrı’da bir gelenek haline gelmiş olan ve üzerlik otunun süslenmesi ile elde edilen nazarlıklar hem çok hoş hem de sevdiklerinize hediye etmede öne çıkan bir süs eşyasıdır. El emeği ile yapılan bu süslerde genel olarak mısır ve arpa taneleri kullanılıyor. Kilim motifleri ile de süslenen bu hediyelik eşya şehri ziyarete gelenler tarafından oldukça tercih edilmekte

 

Ağrı’da Gezilecek Görülecek Yerler

Ağrı’da görülecek yerlerin başında ile ismini veren Ağrı Dağı’dır. Tırmanış meraklılarının özellikle tercih ettikleri ve hem kendileriyle hem de dağ ile mücadele ederek tırmandıkları Ağrı dağına en uygun tırmanış zamanları Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında gerçekleşmektedir. Yamaç paraşütü yapmak için uygun alanların bulunduğu dağ adrenalin bağımlılarının tüm duygularını harekete geçirecek özelliklere sahip.

Ağrı Dağı’nda bulunan bir diğer önemli gezi noktası da Nuh’un Gemisi. Büyük tufanda Nuh peygamber tarafından kullanılan ve içinde her hayvandan 2 adet bulunduğuna inanılan geminin kalıntıları Ağrı Dağı’nda bulunuyor. Her yıl binlerce ziyaretçi çeken dağda Nuh’un gemisini görmek için sizde yolculuğa çıkabilirsiniz.

Ülkemizin en gözde tarihi eserlerinden olan İshak Paşa Sarayı Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde bulunmaktadır. Bugün bile zerafeti ile kendine hayran bırakan Saray aynı zamanda külliye olarak da kullanıldığı bilinmektedir. Osmanlı dönemine ait önemli eserlerden olan ve dağın yamacına yaslanmış gibi duran saray dünyada kalorifer bulunan ilk saray olma özelliğine sahiptir.

Yine Doğubayazıt sınırları içinde bulunan Urartu Kalesi milattan önce 800’lü yıllarda yapıldığı tahmin edilmektedir. Antik döneme ait mimari unsurları içinde barındıran kale aynı zamanda Urartular’ın tarihi ve inşa teknikleri hakkında bilgiler sunuyor.

Birinci Selim döneminde inşa edilen Eski Bayazıt Cami kesme taşlardan yapılan mimarisi ile Doğubayazıt ilçesinin önemli eserlerinden biridir. Kubbesi ve kare biçimindeki mimarisi o dönem yapılan camilerden kendini ayıran bir özellik olmuştur. Yapılan araştırmalarda caminin bulunduğu alan inşa edilmeden düzeltildiği tespit edilmiştir. Giriş kapısının oldukça ilgi çekici olduğu cami de mihrabı, duvarlarında ki kemerler ve minaresinin sadeliği günümüzde bu denli güzel eserlerin neden yapılamadığını sorgulamanıza sebep oluyor.

Çoğu insanın bilmediği Ağrı’nın gizli hazinelerinden biri olan meteor çukuru Dünyada bulunan en büyük ikinci meteor çukurudur. Doğubayazıt ilçesinde bulunan meteor çukuru kızıl rengi ile ziyaret edenlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Araştırmalarda ilk zamanlar 60 metre derinliğinde bulunan çukurun zamanla dolması sebebiyle 35 metre civarında bir derinliğe sahip olduğu söylenmektedir.

Ağrı’nın en ünlü mağaralarından olan Meya Mağarası pek çok belgesele de konu olmuştur. Bu kadar ünlü olmasını en büyük sebebi duvarlarında bulunan ve bu bölgede yaşamış medeniyetlere ait olduğu tahmin edilen izler ve resimlerden kaynaklanmaktadır. Günümüzde hala araştırmaların yapıldığı mağarayı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Ağrı Dağı’nın yamacında bulunan Buz Mağarası 100 metrelik uzunluğu ile Dağcılar ve mağara meraklıları için oldukça cezbedici özelliklere sahip. Oldukça dik yapıda olan kayalardan inilen mağara lav ve bazalt kaya yapılarının örneklerini görebileceğiniz yer şekillerini göstermektedir. Mağaranın içinde bu kayaları saran buz kütleleri sebebiyle ismi bu şekilde tanımlanmış mevsim geçişlerine göre bu buz kütlelerinin daha yoğun veya daha ince olduğu da gözlemlenmektedir.

Ağrı ülkemizde farklı yönleri ve tarihi özellikleri ile oldukça ilgi çekici ve gizemli bir ilimizdir. Hayvancılığın ana geçim kaynağı olduğu ilimizde enfes et yemeklerinin yanında yöresel tatlar var yüksek dağlarda bulunan çiçeklerden üretilen beyaz bal oldukça ilgi çekmektedir. Genel olarak büyük illerimize uzak bir konumda bulunan Ağrı’ya ziyaret için Ağustos sonları ile Mayıs ayı sonları tavsiye edilmektedir. Doğal güzelliklerini daha rahat keşfetmek ve kendi rotanızı oluşturmak adına şahsi aracınızla gitmenizi eğer bu mümkün değilse de araç kiralayarak dolaşmanızı tavsiye ederiz.

Ağrı Hakkında Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Ağrı ve çevresinde hangi popüler tatil bölgeleri yer alıyor?

Ağrı'da keşfedebileceğiniz popüler tatil yörelerinde en uygun otel fiyatlarını bulmak için alttaki listeden istediğiniz bölgeyi inceleyebilirsiniz:
Diyadin Otelleri
Dogubayazit Otelleri
Dogubeyazit Otelleri
Eleskirt Otelleri
Hamur Otelleri
Patnos Otelleri
Tasliçay Otelleri
Tutak Otelleri

Ağrı bölgesindeki en beğenilen oteller hangileri?

Ziyaretçilerimizin tercihleri doğrultusunda oluşan en beğenilen Ağrı Otellerimizden bazılarını inceleyebilirsiniz.
Alp Hotel
Hatemoglu Otel
Butik Ertur Hotel
Leka Grand Sah Otel
Grand Aga Hotel
Otel Yildirim
Nuh Otel
Golden Otel Erzurum
Birlik Sahin Hotel
Agri Best Hotel

Ağrı şehir merkezine yakın, en beğenilen oteller hangileri?

Ağrı şehir merkezine yakın, en beğenilen otellerimizden bazıları.
Birlik Sahin Hotel
Alp Hotel
Otel Yildirim
Hotel Metecan
Hatemoglu Otel
Leka Grand Sah Otel
Agri Best Hotel

Ağrı'da en ucuz oteller hangileri?

Copyright © 2012-2019 otelz.com. Tüm hakları saklıdır