Midyat Otelleri

En uygun Midyat otel fiyatlarını bulun.

Ön ÖdemesizRezervasyon
Ücretsizİptal
ErkenRezervasyon
Kredi KartıGerekmiyor

Üyelere Özel Ekstra İndirimler

%25'e Varan Ekstra İndirimleri Görmek İçin

En Uygun Midyat Otelleri

Genel Bilgi

Tarihi dokusu, eski taş binaları ile mistik bir atmosfere sahip, İpek Yolu üzerinde konumlanmış 'Medeniyetler Beşiği' Midyat...Midyat Eski Kent ile Estel adındaki iki ayrı ilçeden oluşan Midyat, Yukarı Mezopotamya'da yer almış, tarihte Sümerler, Asurlar, Urartular, Makedonlar, Persler ve Romalılar, Emeviler, Abbasiler ve Osmanlılar'a ev sahipliği yapm

Shmayaa Hotel

Merkez / Midyat / Mardin
Hali hazırda açık hava müzesi niteliğinde olan bu tesis, Süryani Mahallesi’nde yer alır. Tarihi avlusunda, şırıl şırıl akan havuzun yanında yörenin doğal ürünlerinin ilavesi ile zenginleştirilmiş muhteşem kahvaltının tadını çıkarabilirsiniz.

Matiat Hotel

Merkez / Midyat / Mardin
Tüm mekanlarında kendinizi tarihin içinde zaman yolculuğuna çıkmış gibi hissedeceğiniz bu tesis Midyat’ta yer alır. Ulusal ve uluslararası lezzetlerin servis edildiği restoranlarında bir lezzet şöleni yaşamaya hazırlanın.

Kasr-ı Nehroz Otel

Midyat / Mardin
Midyat’ın Nehrozlar Mahallesinde, 1600 yıllık bir geçmişin pek çok dönemine tanıklık etmiş, vakur duruşlu güçlü bir yapı.

Midyat Gap Otel

Midyat / Mardin
Mardin in taş işçiliğine dayalı geleneksel mimarisini yansıtan Midyat GAP Hotel, misafirlerini tarihi bir binada ağırlıyor. Tesisin 28 odası mevcut.

Akitu Hotel

Midyat / Mardin
Midyat'ta yer alan Akitu Hotel, su sporu olanaklarıyla hizmet veren 4 yıldızlı bir tesistir. Tesiste 24 saat açık resepsiyon, restoran ve sezonluk açık havuz bulunmaktadır. Wi-Fi erişimi ücretsizdir. Otelin tüm odalarında çalışma masası vardır.

Turabdin Hotel

Merkez / Midyat / Mardin
Turabdin Otel, Midyat antik kentinin doğusunda bulunan Midyat Güzel Ova ortasında sizi bekliyor. Bina içinde ve dışında tüm yapı Midyat Katori Taşı ile yapılmıştır.

Bu Bölgedeki Diğer Oteller

Midyat Çevresindeki Popüler Destinasyonlar

Midyat Hakkında

Midyat Otelleri

Tarihi dokusu, eski taş binaları ile mistik bir atmosfere sahip, İpek Yolu üzerinde konumlanmış 'Medeniyetler Beşiği' Midyat...

Midyat Eski Kent ile Estel adındaki iki ayrı ilçeden oluşan Midyat, Yukarı Mezopotamya'da yer almış, tarihte Sümerler, Asurlar, Urartular, Makedonlar, Persler ve Romalılar, Emeviler, Abbasiler ve Osmanlılar'a ev sahipliği yapmıştır. Bu iki ayrı ilçe günümüzde birleştirilerek özgün yapısından hiçbir şey kaybetmeden farklı kültürleri bünyesinde bulundurarak birlik ve beraberliğin simgelerinden biri haline gelmiştir.  Müslümanlar, Süryaniler, Ezidiler, Ermenilerin yaşadığı Midyat'ın Eski Midyat ve Estel olmak üzere iki yerleşim yeri ve toplamda 9 köyü bulunmakta.1930 yılında birleştirilen Midyat'ta devlet binalarının da bulunduğu ve Müslümanların yaşadığı Estel gelişme sağlamış ve Eski Midyat, bünyesinde bulundurduğu 7 kilise, 1 manastır ve birbirinden güzel taş konaklarıyla özgün mimari yapısını daha çok korumuş durumda.

Çevresi volkanik dağlarla çevrili, kültürel zenginliğin merkezlerinden biri olan Midyat'ta, Abbasi egemenliği ile yapılaşma başlamış ve küçük küçük yerleşim birimleri bu dönemde kurulmuş. Tarihte bir çok egemenliklere beşiklik etmiş, evleri, taş işleme sanatı, ince bir işçilik gerektiren telkarisi, kültür harmanı lezzetleri ile her yıl binlerce turisti ağırlamakta. Siz de Türk dizilerine konu olan taş evleri ve mistik havasının verdiği huzur eşliğinde Midyat sokaklarında tarihi bir yolculuğa çıkabilir kartpostal tadında fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

 

Midyat Otel ve Tatil Önerileri

Kartpostallardan fırlayıp gelmiş kadar çarpıcı güzellikler sergileyen ve turistik bir değere sahip Midyat'ta Otel seçenekleri de oldukça fazla. Midyat Otelleri ziyaretçilerine hem ekonomik hem de konforlu bir konaklama sağlamakta. Siz de çoğunun mimarisinde geleneksel Mardin evlerinin örnek alındığı otellerin erken rezervasyon fırsatlarından yararlanıp size uygun bir otelde gönül rahatlığıyla konaklayabilirsiniz. 

 

Midyat'a Nasıl Gidilir?

Mardin'in dillere destan ilçesi Midyat'a havayolu, karayolu ve demiryolu ile ulaşım sağlamak mümkün. Havayolunu tercih ederseniz Mardin’de, şehir merkezinden 20 km uzaklıkta Kızıltepe ilçesinde bulunan Mardin Havalimanı’na geldikten sonra buradan Midyat’a geçmek için otobüsleri ya da minibüsleri kullanabilirsiniz. Şahsi aracınızla ulaşabileceğiniz İstanbul'a 1451 kilometre, Ankara'ya 988 kilometre ve İzmir'e 1430 kilometre mesafede bulunan Mardin'den sonra yaklaşık 1,5 saat sürecek bir yolculukla dinler ve diller kenti ismini almış olan Midyat’ın kültürel zenginliği ve tarihiyle büyülenebilirsiniz. Dilerseniz otobüs firmalarından satın alabileceğiniz biletinizle veya  Mardin civarındaki Şanlıurfa, Diyarbakır gibi şehirlerden demiryolu ile de ulaşım mümkün. Ayrıca Mardin şehir merkezinden şehir içi minibüs ve otobüsleri ile her saat başı ulaşım sağlanmakta.

 

Midyat Devlet Konukevi

Sıla dizisinin çekildiği yer olma özelliğiyle Sıla Konağı olarak bilinen, Midyat'ın en kalabalık yeri diyebileceğimiz konak, ince taş işçiliği ile camların ve balkonların siyah demirler ile örülü ahengi içerisinde ilçenin dokusuyla uyumlu mimarisiyle dikkatleri üzerine çekmekte. Günümüzde belediye tarafından işletilen üç katlı konuk evi Midyat taş işçiliğinin en güzel örneklerinden biri. Giriş katında yöresel eşyaların satıldığı küçük dükkanı ve kafesi bulunan konağın dar merdivenlerinden çıktıkça kahverengiye çalan sarı şehrin manzarasını ayaklar altına seren en iyi ortamlardan birisi, teras katına ulaşabilirsiniz. Sunduğu görsel şölen ile adeta bir açık hava müzesini andıran Midyat'ın en iyi izlenebileceği ortamlardan birinde bulunmuşken harika fotoğrafları çekilebilirsiniz. 

 

Mor Gabriel Kilisesi

Kilise tarafından ikinci Kudüs olarak kabul edilen M.S 397 yılından itibaren bulunduğu topraklarda Bizans dönemine ait kuleler, kubbeler, mozaikler ile 5. ve 6. yüzyıldan kalma eserleriyle eşsiz bir yapıya sahip. Süryanicede mor kelimesinin karşılığı olan aziz ile aslında manastırın adı Aziz Gabriel Kilisesi oluyor. Süryanilerin anayurdu olarak bilinen Mardin'de inşa edilen manastır Mor Samuel tarafından yüksek bir konuma inşa edilmiştir. Theodora Kubbesi, Azizler Evi, Meryemana Kilisesi ile manastır kompleksi içerisinde bir çok bölüm yer almakta. Rahiplerin yaşadığı ve ibadet ettiği bölümlerin yanı sıra pek çok mezar odasını da bünyesinde bulunduran bu muazzam güzellik, Mor Gabriel'in isteği üzerine diğerlerinden farklı olarak yerde görülmeyecek şekilde mezarını da bulunduruyor. 

 

Meryemana Kilisesi

Anıtlı(Hah) köyünün güneyinde bulunan Meryem Ana Kilisesi, 2 bin yıllık eşsiz yapı mimarisiyle gördüğünüz andan itibaren  de sizleri büyüleyecektir. Sümerler, Asurlular, Urartular, Persler gibi birçok farklı medeniyetin beşiği olmuş olan midyat Meryem Ana Kilisesi sayesinde de yerli ve yabancı birçok turisti misafir etmekte.  Süryani Katolik Cemaati'ne ait olan ve 1986 yılında Antakya Patriği İgnatios Antuhan Semheri tarafından yaptırılan kilisede en dikkat çekici ayrıntılardan biri haç üzerinde bulunan güvercin figürü, kemer, yuvarlak taş sütunlar ve avluda korkuluklar yer almakta. Patriğin oturma yeri ile İncil vaiz yeri, üzüm salkımlı motiflerle süslenmiştir. Patrikhane, 1895 yılında inşa ettirilmiştir. 1988 yılında Kültür Bakanlığına devredilen patrikhane, restore edilerek 1995 yılından itibaren müze olarak kullanıma başlanmış, kare planlı ve merkezi kubbesinin dıştan üst yapısı ve çan kulesi 20. yüzyılda eklenmiştir. 

 

Midyat Yemek Kültürü

Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış Midyat'a karma kültür yapısı ile ziyaretçilerine sunduğu birbirinden leziz yemeklerden oluşan mutfağı için bile gitmeye değer. Özellikle Arap ve Süryani kültürü ve Osmanlının Halep ilinin yemeklerinde çeşitli baharatlarla oluşturduğu harmoni Midyat mutfağının oluşumunda büyük bir etkiye sahip. Orta Çağ'da İpek Yolu üzerinde bulunması sebebiyle tarçın, kişniş, pul biber, zencefil, mahlep, sumak, yeni bahar gibi pek çok baharatın Mardin mezeler ve yemeklerinde yerini bulmasıyla kendine has bir mutfak kültürü ortaya çıkmıştır. Bu faktörün yanı sıra çeşitli dinlerin dinsel törenleri için hazırlanan yemekler,doğum ve ölüm sonrası geleneksel günler ve ayinler için özel olarak oluşturulan hayratlar gibi kültürel faaliyetler ile de bir lezzet yumağı oluşmuştur. Yoğurtlu nohutlu etli çorba lebeniye, ekşili erik yahnisi alluciye, Şam böreği sembusek,kızarmış içli köfte ırok, işkembe dolması kibe, Süryani içli köftesi kitel raha, kaburga dolması, kuzu çevirme, şekerli pirinç peltesi zerde, bu eşsiz lezzetlerin başında yer almakta. 

 

Midyat'a Ne Zaman Gidilir?

Bozkırın gölgelediği, büyülü bir görüntüye sahip olan Midyat'a zaman kavramını unutup her mevsim keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Fakat ne sıcaktan bunalayım ne de soğuktan donayım diyorsanız Mardin'in yüzyıllara meydan okuyan taş konakları arasında ilkbahar ve sonbahar aylarında dolaşmak sizin için uygun olacaktır. Mardin, özellikle nisan ve mayıs aylarında yeşermiş doğası ile de eşsiz bir görüntüye sahip olmakta. Mardin'de görülebilecek yerleri sabahtan başlayıp akşama kadar bitirebilirsiniz fakat çevresinde bulunan yerleri gezmek birkaç gününüzü alabilir.

 

Midyat'ta Yapılabilecek Aktiviteler

Bir Ortaçağ kentini andıran atmosferi, zamana meydan okuyan taş konakları, uçsuz bucaksız bozkırı, kiliselerin ve kemerli geçitlerin gölgesinde efsunlu Midyat... Anlatılmaz yaşanır deyiminin tam da üstüne bastığınız topraklarda gezerken zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız. Öncelikle Mardin merkezdeki çarşıyı, camileri, kiliseleri ve müzeleri gezebilirsiniz. Özellikle Süryan şarabının tadına bakmanızı, Mor Gabriel Manastırı'nı görmenizi ve Midyat Konuk Evi'nin terasında tek tek gezdiğiniz yerleri bir de bütün halinde görmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca vaktiniz varsa Hasankeyf'e gidip oradaki tarihi güzellikleri de gezebilirsiniz.

Tatil zamanınıza denk getirirseniz Uluslararası Midyat Kültür ve Sanat Festivali kapsamında Midyat Belediyesi ile Midyat Kaymakamlığınca, ilçenin kültür, sanat, yaşam, yemek, el sanatları ile tarihi mekanlarının, gümüş ve taş işçiliğinin tanıtılması amacıyla düzenlenen festivale katılabilir; koro, müzik toplulukları,sanatçılar eşliğinde keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Öte yandan festival alanında Mardin'in yöresel ürünlerini tanıtmak amaçlı kurulan çarşısında gezebilirsiniz.

 

Alışveriş

Mardin'in en dikkat çeken ilçelerinden biri olan Midyat çarşısında ünü ülke bölge sınırlarını aşan gümüşlerden ve telkari işlemeleri sevdiklerinize ve kendinize hatıra amaçlı satın alabileceğiniz  ürünlerin başında gelmekte. Ayrıca merak uyandıran yapım aşamasını da ustaların ellerinden izleyebilirsiniz. Bunun dışında kısmet ve şans için yöre halkının evlerinde bulundurduğu şahmeran işli süslemelerden, Süryani şarabından, birbirinden renkli, kokulu, doğal sabunlardan ve badem şekerinden alabilirsiniz.

Copyright © 2012-2019 otelz.com. Tüm hakları saklıdır