Yardım

Loading...
Sırala

Cinnah

Ankara genellikle okul ya da iş gezilerinin merkezi. Elbette başta başkent olması, TBMM ve Anıtkabir’i olması sebebiyle de sıklıkla ziyaret edilir. Ancak, karasal iklimi sebebiyle bir tatil merkezi değil. Daha çok okul gezilerinde ve iş seyahatlerinde tercih edilen Ankara aslında ilk anda aklımıza gelenlerden daha çok önemli yere sahiptir.

Önemli, gezilmesi gereken yerleri içinde barındıran semtlerinden biri Cinnah. Ankara'nın Çankaya ilçesinde bulunan bir cadde olan Cinnah Caddesi, adını Pakistan'ın kurucusu Muhammed Ali Cinnah'tan alıyor. Cadde, Kuğulu Park’tan Atakule’ye giden yolun orta noktasındakalır. Cadde üzerinde birçok büyükelçilik bulunuyor.

Ankara ilinin gözde yerlerinden biri olan Cinnah'ta tatil planınız varsa, erken rezervasyon fırsatlarından yararlanarak, en uygun fiyatlar eşliğinde Cinnah Otelleri'de konaklayabilirsiniz.

Cinnah’a Ulaşım

Ankara birçok farklı ulaşım yoluna imkân veren bir konumda. Dileyen kara dileyen hava dileyen ise demir yolu ile Ankara’ya ulaşabilir. Ankara’ya vardıktan sonra da Cinnah’a kolayca ulaşabilirsiniz.

Cinnah’a Hava Yolu İle Ulaşım

Havayolu ile Ankara’ya gelecek yolcular önce Esenboğa Havalimanı’nda inmeli, havalimanından HAVAŞ ile Aşti Otogarı veya Kızılay’a, bu duraklardan da 408, 413 numaralı belediye otobüsleriyle Cinnah’a ulaşabilirsiniz. 

Cinnah’a Kara Yolu İle Ulaşım

Anadolu Otoyolu kendi arabası ile İstanbul-Ankara arası yolculuk yapanların en çok kullandığı güzergahtır. kesintisiz bağlantı sağlayan bu yol, Gebze, Sapanca, Hendek, Düzce, Bolu üzerinden Ankara’ya varış sağlıyor. 449 km’lik yol 5 saat sürüyor.

Cinnah’ta Nereye Gidilir?

Çankaya’nın bu görece küçük mahallesinde de gezebileceğiniz müze ve parklar var.

Cinnah Atatürk Müze Köşkü

Ankara’da birkaç tane evde ikamet ettikten sonra aile ve çalışma hayatı için yeterli alanı kapsayacak ev ihtiyacı doğan Mustafa Kemal için bağlar bölgesi Çankaya’daki bağ evi Ankara Belediyesi tarafından 30 Mayıs 1921’de Mustafa Kemal’e armağan edilmiştir. Evin içinde gerekli tadilatlar, oda eklemeleri ve düzenlemeler yapılmıştır. 1950 yılında müze olarak hizmete açılan köşk, Kurtuluş Savaşı Dönemi ile ilgili bilgiler veriyor.Devrimlerin planlanma sürecinin ilk tanıklarından olan yapı Cinnah gezginlerinin uğraması gereken bir eser. 

Cinnah Anadolu Medeniyetler Müzesi

Anadolu Medeniyetler müzesi iki tarihi handan oluşuyor; ilki Osmanlı Dönemi yapıları olan Mahmutpaşa Bedesteni ikincisi Kurşunlu Han. Müzede, Paleolitik Çağ’dan itibaren Anadolu topraklarının özgün eserleri sergilenmektedir. Bu önemli eserlere ev sahipliği yapan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, sanal turları ve  canlandırmaları sayesinde tarihe yolculuk yapmanızı sağlıyor. 

Cinnah Şefik Bursalı Müzesi

Türkiye’nin önemli ressamlarından 1903 doğumlu Şefik Bursalı’nın yaşadığı ev Kültür ve Turizm Bakanlığı müzeye dönüştürülmüştür. Müzede, sanatçının eserlerinin neredeyse tamamını göreceksiniz.

Cinnah Pembe Köşk

Pembe Köşk, 10 Eylül 1923 tarihinde, İsmet İnönü tarafından, evin eski sahibi Mehmet Uzunzade’den satın alındı. Atatürk’ün başkanlık ettiği organizasyonların, devrim çalışmalarının yapıldığı ve ilk konserlerin, ilk sergilerin, ilk ilmi toplantıların yapıldığı bir evdir.

Cinnah Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi

Ankara Kalesinde yer alan Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi, Roma, Urartu, Hitit ve Bizans dönemlerine ait objeleri ziyaretçilerine sergiliyor. Yüksel Erimtan'ın koleksiyonunda bulunan objelerden oluşan müzede birçok değerli eser ziyaretçilerini bekliyor. Yenilikçi tekniklerle sergilenen arkeoloji eserlerinin yanı sıra, sanatın her dalına yer veriyor ve disiplinler arası etkinlikleri bünyesinde destekliyor.

Cinnah Kuğulu Park

Adını parkta serbestçe dolaşan kuğularından alan park, başkentin simgesi haline gelmiştir. Özellikle hafta sonları şehir içi ve şehir dışından gelen çok sayıda vatandaşı misafir etmektedir. Parkın içindeki çocuk bahçesi ve kafeterya da halkın hizmetindedir.

Cinnah Botanik Parkı

65 bin metrekare olan alanıyla dikkat çeken Botanik Parkı, Cinnah ve Çankaya caddelerinin arasında yer alıyor. Parkın ortasında bir havuz ve çiçek serası bulunur. 

Cinnah'ta Nerede Yenir?

Cinnah caddesi üzerinde sağ ve solunuzda birçok kafe, restoranın sıralandığını göreceksiniz. Buralarda hem Türk hem de dünya mutfağından birçok lezzete ulaşabilirsiniz.

Uygulamada devam et
Seyahatlerinizi rezerve edip yönetmenin en kolay yolu
otelz-loader
Yükleniyor