Yardım

Loading...
Sırala

Mövenpick Diyarbakır

Çok iyi
8.8
Kayapinar, Diyarbakir
Şehrin yeni gelişme aksında yer alan, havaalanına yakın ve Urfa yolu üzerinde tasarlanan Mövenpick Diyarbakır, Diyarbakır için yeni bir simge olacaktır. Yüksek bir yapı olarak tasarlanan otelin kent siluetindeki yeri ve algılana bilirliği önemlidir.
Çok iyi
8.8

Wyndham Garden Diyarbakır

Çok iyi
8.1
Yenişehir, Diyarbakir
Tarihi Amida şehri olarak bilinen Diyarbakır, 7500 yıllık tarihi boyunca 26 farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır.
Çok iyi
8.1

Ramada by Wyndham Diyarbakır

Çok iyi
8.8
Kayapinar, Diyarbakir
Şehir merkezine yakın konumda yer alan Ramada by Wyndham Diyarbakır'da konforlu konaklama imkanlarını ve özenli hizmeti deneyimleyin.
Çok iyi
8.8

The Green Park Diyarbakır

İyi
7.7
Merkez, Diyarbakir
The Green Park Diyarbakır, özel konaklama alternatifleri, eşsiz Sadabat Restoranı ve kusursuz tarihi yapısı vardır.
İyi
7.7

Hotel Büyük Kervansaray Otel

Normal
6.8
Sur, Diyarbakir
Tarihi doku ile uyumlu ve konforlu iç dizaynı ile kişiye özel hizmet anlayışını bu tesisinde de devam ettiren Büyük Kervansaray Hotel, dönem yaşamına tanık olmak isteyenlerin beklentilerine uygun, detaylı dekorasyonu ile konuklarını ağırlıyor.
Normal
6.8

Gıran Park Termal Hotel

Normal
6.5
Çermik, Diyarbakir
Tesis genelinde ücretsiz WiFi sunan Giran Park Termalotel, Çermik'te konaklama olanağı sağlamaktadır. Otelde spa merkezi, kaplıca banyosu ve konukların yemek yiyebileceği restoran da mevcuttur.
Normal
6.5

The Ci̇ty Walls Sui̇t Otel

İyi
7.5
Bağlar, Diyarbakir
The Ci̇ty Walls Sui̇t Otel, 2019 Mayıs ayı itibariyle faaliyete geçmiştir. Toplamda 63 odadan oluşmaktadır.
İyi
7.5

Hasuni Taş Otel

Çok iyi
8.4
Sur, Diyarbakir
Hasuni Taş Otel, toplamda 40 odası ile oda kahvaltı konseptinde hizmet vermektedir.
Çok iyi
8.4

Amida Boutique Hotel

Çok iyi
8.7
Sur, Diyarbakir
Amida Boutique Otel, 2020 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Amida Boutique Otel hizmet konsepti sıradan otel hizmet anlayışından farklı olarak tasarlanmıştır. Bunların başlıcaları serpme kahvaltımız ve kış bahçemizde verdiğimiz hizmetlerdir.
Çok iyi
8.7

Novotel Diyarbakır

Çok iyi
8.4
Yenişehir, Diyarbakir
Engelli ziyaretçiler için özel imkanların sunulduğu Novotel Diyarbakır, açık ve kapalı otopark hizmetinin yanı sıra fitness merkezinden yararlanma imkanı da sunar.
Çok iyi
8.4

Köprücü Otel

Çok iyi
8.1
Dağkapı, Sur, Diyarbakir
1970 yılından beri güvenle hizmet veren , misafirlerimizi aile ortamı sıcaklığında karşılayan güler yüzlü ve deneyimli kadromuzla sizlere hizmet vermekten onur duyarız. Otelimiz 40 oda , 80 yatak kapasiteli olup 24 saat oda servisi ve jeneratörlüdür.
Çok iyi
8.1

Mitra Otel

Çok iyi
8.8
Suriçi, Sur, Diyarbakir
Mitra Otel, güler yüzlü hizmet ile müşterilerine uygun fiyatlı konaklama hizmeti sunmaktadır.
Çok iyi
8.8

Diyarbakır Otel

Normal
6.4
Sur, Diyarbakir
Otelimiz, tarihten bugüne kadar devam eden altın işçiliği, bakır işçiliği,Surları ve Diyarbakır karpuzu ile ünlü güzide şehrimiz Diyarbakırı’ın Sur ilçesinde Keçi burcunun karşısına inşa edilmiştir.
Normal
6.4

Demir Hotel

Çok iyi
8.8
Dağkapı, Sur, Diyarbakir
Diyarbakır'ın merkezindeki Demir Hotel, tarihi Ulu Camii'ye 450 metre mesafededir. Düz ekran TV ve çay-kahve makinesiyle donatılmış klimalı odaları ve spa tesisleri bulunan otelde Wi-Fi erişimi ücretsizdir.
Çok iyi
8.8

Ve Hotels Diyarbakir

İyi
7.8
Suriçi, Sur, Diyarbakir
Ve Hotels Diyarbakır 42 odası bulunan konaklama yeridir. Oda kahvaltı konseptinde hizmet vermektedir.
İyi
7.8

Sur Palace Otel

Müthiş
9.1
Suriçi, Sur, Diyarbakir
Sur Palace Otel 24 odalı butik bir işletmedir. Oda kahvaltı konseptinde hizmet vermektedir.
Müthiş
9.1

Karga Butik Otel

Müthiş
9.3
Suriçi, Sur, Diyarbakir
Karga Butik Otel toplamda 7 odalı konaklama tesisidir.
Müthiş
9.3

Cartier Luxury Otel

Müthiş
10.0
Yenişehir, Diyarbakir
Cartier Luxury Otel, 23 odası bulunan konaklama yeridir.
Müthiş
10.0

Konak Otel Suriçi

Sur, Diyarbakir
Diyarbakır’ın tarihi yapılarının yoğun olarak bulunduğu Sur ilçesinde, yeni inşa edilmiş binamızda değerli misafirlerimizi ağırlıyoruz. Sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Lobo Rezidans

Normal
5.7
Yenişehir, Diyarbakir
Lobo Residans, Külltür Turizm Bakanlığı tarafından onaylı olup restorasyonu 2021 yılında tamamlanıp faaliyete başlamıştır. Dışarı çıktığınızda sizi tarihi M.Ö’ye kadar dayanan bir şehir kucaklayacaktır.
Normal
5.7
Diyarbakır sıkça sorulan sorular

Diyarbakır

Binlerce yıllık geçmişe sahip Diyarbakır, doğunun en gelişmiş şehirlerinden biridir. Osmanlı döneminde adı Diyar-ibekr olan kentin merkezi dört ilçeye ayrılmıştır. Bunlar Bağlar, Kayapınar, Sur ve Yenişehir'dir. Mezopotamya'nın kuzeyinde yer alan Diyarbakır, oldukça kozmopolit bir şehrimizdir.

Tarih boyunca da önemli bir yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Bu nedenle Diyarbakır'da birçok medeniyetin izine rastlayabilirsiniz. Diyarbakır'da konaklama adına fazla sayıda seçenek bulunmaktadır. Hem yerli hem de yabancı turistlerin oldukça ilgisini çeken şehirlerimizden biridir. Diyarbakır otelleri pansiyonlar, lüks oteller ve kent otelleri olarak üçe ayrılmaktadır ve her mevsim hizmet vermektedir. Otelz.com ayrıcalığı ile Diyarbakır otellerinde rezervasyon yaptırabilir ve Diyarbakır sokaklarında adım adım tarihte yürüyebilirsiniz.

Diyarbakır otelleri iş seyahatleri için de oldukça uygun olanaklara sahiptir. Diyarbakır'da görülmesi gereken yerler çok fazladır. Hanları, kilise ve camileri ile büyüleyen Diyarbakır aynı zamanda Çin Seddi'nden sonra dünyanın en uzun surları olan Diyarbakır Surları ile önemli bir yere sahiptir. Sülüklü Han daha çok alternatif ve maceraperest turistlere hitap etmektedir. Sıcak içecekler ve canlı piyano dinletileriyle jazz akşamları geçirebilmek Sülüklü Han'da mümkündür. Diğer hanlarından bazıları ise Hüsrev Paşa Hanı ve Hasan Paşa Hanı'dır.

Diyarbakır’da Mezopotamya ve Anadolu Uygarlığının pek çok kalıntılarına rastlanır. Kapıları ve tarihi yapılarıyla ünlü olan bir şehir olmasının yanında modern yapılarıyla tarihi yapılarının da birleştiği bir yer olarak görülür.

Gezilecek birçok yeri olan, kadim tarihi ile ünlü olan şehir, Anadolu’nun görülmesi gereken yerleri arasında ilk sıralardadır. 

Diyarbakır’a Nasıl Gidilir?

Seyahatin başladığı noktaya göre üç farklı alternatif ulaşım seçeneğini değerlendirebilirsiniz. 

Hava Yoluyla Ulaşım

Diyarbakır’da havalimanı bulunur. İstanbul, İzmir, Ankara gibi yerlerden her gün direkt uçuş seferleri düzenlenir. Antalya ve Adana gibi yerlerden de belirli günlerde Diyarbakır’a direkt uçuş bulunabilir.

Diyarbakır Havalimanı ile merkez arasındaki ulaşım mesafesi yaklaşık 10 km’dir. Şehir merkezine HAVAŞ, minibüs, taksi ve araç kiralama gibi seçeneklerle kolayca ve hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Demiryolu İle Ulaşım

Adana – Elazığ istikametinde olan Fırat Ekspres ile Diyarbakır’a ulaşmanız mümkündür.  

Kara Yoluyla Ulaşım 

Özellikle Doğu Bölgesi’nden Diyarbakır’a ulaşmak isteyenlerin tercih ettiği karayolu, gayet düzenli ve güvenli yollar sunar. Ayrıca, Anadolu’nun hemen hemen her şehrinden Diyarbakır’a otobüs seferleri düzenlenir.

İstanbul – Diyarbakır arası yaklaşık 1400 km, Ankara ile arası yaklaşık 1000 km, Adana ile arası ise 550 km’dir. Otobüs seferlerinin yanı sıra şahsi aracınızla da seyahatlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 

Otogardan şehir merkezine de ulaşım oldukça kolaydır. Otobüs, minibüs ve firma servislerini kullanarak şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Otogar – merkez arası ise yaklaşık 5 km’dir.

Diyarbakır’da Popüler Yerler

Diyarbakır, oldukça ilginç yapılara ev sahipliği yapar. Birçok medeniyetin izlerini taşıyan Diyarbakır’ın, çok fazla tarihi yapısı ve gezilecek yeri olduğunu söylemek gerekir.

Diyarbakır’da Popüler Camiler 

Diyarbakır Ulu Cami 

Anadolu’nun en eski camileri arasında yer alan Ulu Cami, önceleri kiliseye çevrilmiştir. 

İlk robotu yaptığı iddia edilen El Cezeri’nin yaptığı Güneş Saati de bu camide sergilenir. 

Dört Ayaklı Minare Camii - Şeyh Mutahhar Cami

Anadolu’daki tek dört ayaklı minareye sahip olan camidir. 

Diyarbakır’da Popüler Müzeler

Diyarbakır Arkeoloji Müzesi

İçinde pek çok medeniyete ait eser sergilenir. Diyarbakır’da açılan ilk müze olarak bilinmesiyle de oldukça ünlü bir yapı olduğunu söylemek gerekir.

Son zamanlarda Göbeklitepe gibi Körtik tepede de kalıntılar bulunmuş ve kalıntılar bu müzede sergilenmeye başlanmıştır.

Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi

Cahit Sıtkı Tarancı’nın evidir. 1973 yılında satın alınıp müzeye çevrilmiş ve ziyaretçilere açılmıştır. 

Ziya Gökalp Müzesi

Ziya Gökalp’in evidir. Müze haline getirilmiştir.

Diyarbakır’ın Popüler Kilise ve Medreseleri

Meryem Ana Kilisesi

Sur ilçesinde yer alan kilise oldukça eskidir. Birçok yeri korunarak günümüze ulaşmıştır. 3. Yüzyıldan kalma olan kilisenin, ilk yapıldığında tapınak olarak kullanıldığı söylenmektedir.

Mesudiye Medresesi

İlk büyük medrese olmasının yanında Anadolu’daki ilk üniversite olarak da bilinir.

Diğer Tarihi Kiliseler

 1. Saint George Kilisesi
 2. Surp Giragos Ermeni Kilisesi

Diyarbakır’ın Popüler Konakları

 • Cemil Paşa Konağı
 • Diyarbakır’daki en büyük konak olarak bilinir. 
 • İskenderpaşa Konağı
 • Kervansaray

Diyarbakır’ın Popüler Sembolik Yerleri

Diyarbakır Kalesi ve Keçi Burcu

Diyarbakır kalesi, Dünya Mirası listesine alınmış olan bir yer olmasının yanı sıra Çin seddinden sonra en uzun ve en geniş duvar olarak bilinir. Oldukça eski olan yapı, Dicle Vadisi’nin 100 metre yüksekliğinde konumlandırılmıştır. 

Diyarbakır surları yaklaşık 12 metre yüksekliğinde ve 5700 metre uzunluğundadır. Bu surların 4 kapısı bulunur. Kapıların ismi, Mardin Kapısı, Urfa Kapısı, Su Kapısı, Harput Kapı olarak adlandırılır.

Diyarbakır’da Gezilecek Yerler

Tarihi Hasan Paşa Hanı

Osmanlılar zamanında Sokullu Mehmet Paşa’nın oğlu Hasan Paşa tarafından yapıldığı söylenir. Mutlaka gezilmesi gereken yerler arasındadır. Han, birçok yeniliğe uğrasa da hala eski yapısını korumaktadır. 

Önceden konaklama ve ahır olarak kullanılan tarihi yapı, şu an turistlerin ilgi odağında ve özellikle kahvaltı mekânı olarak tercih edilmektedir.

Handa olan kitabeden hanla ilgili bilgilere ulaşılabilmektedir.

Çayönü Ören Yeri

Çayönü olarak da geçen bu yer, tarihte ilk yerleşim merkezi olarak bilinir. 

Sülüklü Han

Hanın içindeki kuyudan sülük çıktığı için böyle bir ad verilmiştir. Han, 1683 yılında yapılmış tarihi bir yapıdır. 

Kahvaltısı, Süryani şarapları ve kahvesinin revaçta olduğu han, eskiden üç katlı olarak bilinse de günümüze tek kat olarak ulaşmıştır.

Diyarbakır Gazi Köşkü

Atatürk’ün konaklama yapmış olduğu yerlerden birisidir. Şu an güzel manzaralı ve yakınında piknik yapılabilen bir tarihi yapı olarak akıllara kazınmıştır.

Diyarbakır’daki Doğal Güzellikler

On Gözlü Köprü - Dicle Nehri

Fırat Nehri ile birleşik olan bu nehrin, 550 kilometrelik alanı ülkemizde yer alır. Nehir toplamda 1900 km uzunluğundadır.  

Dicle Köprüsü, On Gözlü Köprü ve Silvan Köprüsü isimlerinin yanı sıra Mervani Köprüsü olarak da bilinir. 

170 metre uzunluğuna sahip olan bu köprü, eski olduğu için araç geçişine uygun değildir. 

Malabadi Köprüsü

Yaklaşık 40.000 metre genişliğe sahip olduğu için dünyanın en geniş taş köprüsü olarak bilinir. 

Diyarbakır merkeze yaklaşık 96 km mesafe uzaklıktadır. 

Hevsel Bahçeleri

Şehrin adeta simgesi haline dönüşen bahçeler, 8000 yıldır hala yaşamakta ve yabani hayvanlara da ev sahipliği yapmaktadır.

Yaz atmacaları ve göç eden kuşların da uğradığı bir yer haline gelmiştir.

Pek çok türkülere ve efsanelere adını yazdırmıştır.

Diyarbakır’da Gece Hayatı

Diyarbakır’da gece hayatı yoğundur. Alışılan düzeyde eğlencelerin olduğu gibi bölgeye ait eğlenceler de bulunur. 

Bir yanda bar, kafe ya da disko gibi seçenekler bulunurken diğer yanda eğlence için sıra geceleri de sizi bekler. 

Diyarbakır’da Çocuklarınızla Beraber Yapılabilecek Aile Aktiviteleri

 • Diyarbakır Evleri 
 • Çarşılar
 • Piknik
 • Lezzet Deneyimi

Diyarbakır’da Yapılabilecek Sporlar

 • Trekking
 • Olta Balıkçılığı

Diyarbakır’da Ne Yenir?

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan tarihi şehir, mutfak kültürü açısından da oldukça zengin ve çeşitlidir. Et, bulgur, tereyağı gibi lezzetlerin ön planda olduğu Diyarbakır’ın en önemli lezzetlerinden biri de karpuzdur. 

Cartlak Kebabı (Ciğer Kebabı)

Diyarbakır’ın en bilinen yemeklerin başında gelir. Kuzu etinden yapılır.

Sumak Suyu

Yoğunlaştırılmış Sumak ekşisi olan bu tat, Diyarbakır’ın en popüler lezzetlerinden birisidir. 

Meftune

Ekşili bir yemek olan meftune etli, kabaklı ya da patlıcanlı hazırlanır.

Alternatif Diyarbakır Lezzetleri

 • Salçalı Mumbar Dolması
 • Kaburga Dolması
 • Lebeni – soğuk içilen bir çorbadır
 • Duvaklı Pilav – Kırmalı ve bademli pilav
 • Ciğer
 • Diyarbakır Çöreği
 • Kibe Mumbar
 • Avya Kebabı
 • Patatesli İçli Köfte
 • Bostana
 • Ekşili Tavuk
 • Sur Tatlısı – Özellikle kışın yenmektedir. 
 • Paluze Tatlısı – Osmanlıdan kalma bir tatlıdır.
 • Burma Kadayıf
 • Elma Düzmesi
 • Revani

Diyarbakır’da Şehir İçi Ulaşım

Diyarbakır şehir içinde ulaşım oldukça kolay bir şekilde sağlanır. 

Her yerin birbirine yakın olduğu Diyarbakır, yaya olarak çoğu yere ulaşabileceğiniz bir konumdadır. Ayrıca otobüs, minibüs, dolmuş ya da taksi gibi seçeneklerle de şehrin dört yanına ulaşmak mümkündür. 

Diyar Kart tüm otobüslerde geçerlidir.

Uygulamada devam et
Seyahatlerinizi rezerve edip yönetmenin en kolay yolu
otelz-loader
Yükleniyor