Yardım

Loading...
Sırala

Atabay Termal Hotel

Normal
6.5
Kozaklı, Nevşehir
Atabay Termal Hotel olarak birinci önceliğimiz siz değerli misafirlerimizin otelimizden memnun bir şekilde ayrılmalarını sağlamaktır.
Normal
6.5

Kozaklı

Sağlık ve kaplıca turizminin son yıllardaki en popüler merkezlerinden biri olan Kozaklı, otelleri ve kaplıcalarında ziyaretçilerinin tüm ihtiyaçlarına cevap verecek donanıma sahip. Şehrin ve günlük hayatın tüm stresinden uzaklaşıp huzurla dolacağınız Kozaklı Otelleri rezervasyonlarınızı otelz.com'dan yapabilirsiniz.

Eski adı Hamamorta olan Kozaklı'nın dünyaca ünlü kaplıcaları Batı Alman Kaplıcaları Birliği sınıflamasına göre sodyumlu, kalsiyumlu, klorlu olup A ve C grubu şifalı sular grubuna giriyor. Bu da, bu doğa harikası kaplıcaların birçok hastalığı iyileştirdiği anlamına geliyor. Kozaklı Kaplıcaları'ndan banyo tedavisiyle, solunum yolu ve içmek suretiyle yararlanma imkanınız var. Şifalı suların en iyi geldiği hastalıklar ise bel ve boyun fıtıkları, kemik hastalıkları, kas rahatsızlıkları, mide ve bağırsak rahatsızlıkları, egzama ve romatizmal hastalıklardır. Mineralli suların gücünün dışında huzurlu doğal ortamın da bazı ruhsal hastalıkların hafiflemesini sağladığı düşünülüyor.

Yarım veya tam pansiyon şeklinde hizmet veren lüks termal Kozaklı otellerinde kaplıcalardan aldığınız şifaya ek olarak sağlanan konforla da dingin, huzurlu, sakinleştirici, sağlıklı ve gençleştirici bir tatil geçirebilirsiniz. Size ikram edilen zengin açık büfelerde lezzetli ve sağlıklı yiyeceklerin tadıyla hem kendinizi şımartabilir hem de enerji depolayabilirsiniz.

Otelz.com üzerinden rezervasyon yaptırdığınız Kozaklı otelinizde kaplıca suları eşliğinde acil şifalar dileriz.

Kozaklı, kaplıcaları ve kaplıca turizmi ile tanınan bir Nevşehir ilçesidir. Nevşehir’in doğal güzellikleri ile büyüleyen turistik yapısından farklı olarak Kozaklı bölgesi sağlık turizmi açısından dikkatleri üzerine çekmektedir. Bölgenin şifalı sularından, termal ve kaplıcalarından, sağlıklı sularından faydalanmak isterseniz Kozaklı ’ya bir seyahat düzenleyebilirsiniz. 

Kozaklı’daki kaplıcalar, pek çok hastalığa iyi gelen şifalı suları ile biliniyor. Romatizma hastalıklarında, kas ve iskelet ağrılarında, kireçlenmelerde, ameliyat sonrası süreçlerde, cilt tedavilerinde, saç ve tırnakları güçlendirmede tanınıyor. Ayrıca solunum, dolaşım, böbrek ve idrar yolu rahatsızlıklarında ve hatta psikolojik sorunlarda bile iyileştirici etkileri olduğu söyleniyor.

Kozaklı ilçesinde sağlık turizmi için yataklı kaplıca otelleri, özel apartlar, beş yıldızlı oteller ve konukevleri bulunmakta. Bölgeyi ziyaret ettiğinizde ihtiyaç duyacağınız bütün konaklama hizmetlerini bulabileceğiniz birbirinden güzel otellere Otelz.com ile kolayca ulaşabilirsiniz. Hafta sonu seyahatleri ya da bir sağlık turizmi planlamak istediğinizde bu bölgede tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Hamamorta, Buruncuk, Bağlıca ve Kozaklı köylerinin birleşmesi ile kurulan ilçe son yıllarda kaplıcaları ile meşhur olmaya başladı. Son yıllarda yapılan yatırımlarla Türkiye'nin en önemli termal sağlık merkezlerinden biri haline geldi. Kozaklı kaplıcaları 27-93 derece kadar çıkabilen ısıya sahiptir. Alman Kaplıcaları Birliği’ne göre A ve C grubu şifalı sular grubuna giren sağlıklı sulardır. 

Bölgenin şifası aslında eski dönemlerden beri biliniyor. Bir rivayete göre ilçede türbesi de bulunan Kozoğlu isimli bir kişi, sıcak suyun etrafını kayalarla çevirerek bir tür hamam inşa eder. Hamam çevre köylerin ortasında bulunması sebebiyle Hamamorta adını alır. Türbenin taşlarındaki yazılardan da Kozoğlu’nun Selçuklu döneminde yaşadığı ve ilçenin adının da bu kişiden geldiği söylenir.

Nevşehir ilinin doğal ve ihtişamlı yerlerinden biri olan Kozaklı'da tatil planınız varsa, erken rezervasyon fırsatlarından yararlanarak, en uygun fiyatlar eşliğinde Kozaklı Otelleri'nde konaklayabilirsiniz.

Kozaklı’ya Ulaşım

Kozaklı Nevşehir’e bağlı bir İç Anadolu ilçesi olduğu için kara yolu ve demir yolu ile kolaylıkla ulaşabildiğiniz gibi hava yolu ile de ulaşabilirsiniz. Nevşehir merkezden Kozaklı’ ya olan uzaklık 90 km’dir ve yolculuk süresi ortalama 1 saattir. Özel aracınız ile Kozaklı'ya gitmek için Ankara-Kayseri otoyolunu takip etmelisiniz. 

Kozaklı’ya Şehir İçi Ulaşım

Kozaklı merkez, Nevşehir'e en uzak ilçe olarak adlandırılsa bile ilçeden Nevşehir ve komşu illere her saat otobüs seferleri düzenlenmekte. Ayrıca ilçe merkezinden belirli saatlerde yapılan otobüs seferleri ile Türkiye'nin her şehrine Ankara-Kayseri karayolu üzerinden otobüs ve servis bulabilirsiniz. Kozaklı çevresini gezmek isterseniz yine dolmuş, minibüs ve otobüs seferlerine göre hareket edebilirsiniz. 

Kozaklı Çevresindeki Popüler Yerler

Kozaklı Nevşehir ve Kapadokya Bölgesi’nin içinde yer aldığı için çevredeki turistik alanlar oldukça fazla. Kozaklı Kaplıcalarını gördükten sonra konaklayacağınız bölgeye yakın turistik noktaları kolayca ziyaret edebilirsiniz. Tüm Kapadokya Bölgesi, Kozaklı seyahatiniz sırasında uğrayabileceğiniz alanlara sahip. Diğer bazı illere ve oradaki turistik noktalara da kısa sürede ulaşabileceğiniz bir konumda. 

Kayseri ili merkezine 1,5 saatlik bir araç yolculuğu ile gezmek isteyeceğiniz popüler yerleri seyahatinize ekleyebilirsiniz. 45 dakikalık bir yolculuk ile de Kırşehir il sınırları içinde bulunan Seyfe Gölü’ne uğrayabilir doğal güzelliklerin tadını çıkarabilirsiniz.

Kozaklı’da Gezilecek Yerler

Kozaklı ve çevresinde gezilecek birçok tarihi ve doğal güzellik bulunuyor. Özellikle merkezde konaklayacağınız termal ve kaplıcalar sağlığınıza sağlık katarken aynı zamanda çevredeki güzelliklerin tadını çıkarabileceğiniz bir konumda olduğunuzu unutmamalısınız. Çevrede kolaylıkla ulaşabileceğiniz ve gezebileceğiniz noktalar keşfedilmeyi bekliyor.

Kozaklı Merkez

Kozaklı merkez bölgesinde ilçedeki tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz alanlar bulunmakta. Eski ve yeni Kozaklı olarak ayrılmış olan ilçe merkezini yürüyerek keşfedebilirsiniz.

Kozaklı’nın Tarihi Güzellikleri

Bölgede termal oteller, kaplıcalar ve benzeri beton yapılar çok da eski olmayan yakın zamanda yapılmış. Bölge genel Kapadokya profilinden oldukça farklı. Şifa bulmak için gideceğiniz birçok farklı seçeneğiniz olsa bile tarihi güzellikleri Kapadokya yöresine gidip görmekte fayda var. 

İlçeye adını verdiği ve Selçuklu döneminde yaşadığı tahmin edilen kişinin adına Kozoğlu Türbesi olarak düzenlenen manevi alanı ziyaret edebilirsiniz.

Ancak bölgeye gitmişken daha çok tarihi yapı görmek isterseniz Nevşehir merkeze doğru bir yolculuk yapmanız faydalı olacaktır. Saruhan Kervansarayı, Temenni Tepesi, camiler, Göreme Tarihi Milli Parkı, kilise ve manastırlar görmek isteyeceğiniz tarihi güzelliklerden.

Kozaklı’nın Doğal Güzellikleri

Kozaklı ilçesi sınırları içinde bulunan kaplıcalardan yükselen buharları gözlemleyebilirsiniz. Sodyum, Kalsiyum ve Klor gibi sağlığa faydalı bileşenleri içeren şifalı sularından faydalanabilirsiniz. 

Kozaklı’nın sağlık turizminden merkeze doğru yol alırsanız göreceğiniz doğal güzellikler karşısında büyülenebilirsiniz. Kapadokya'nın kendine has doğal yapısı çevrede gözlemleyebileceğiniz pek çok farklı yapıya sahip. Yürürken ya da araçla seyahatiniz esnasında bile göreceğiniz doğal yapıların çoğunun UNESCO Dünya Mirası listesinde yer aldığını unutmamalısınız.

Kozaklı seyahatinizin içinde planlayacağınız bir Kapadokya rotasının tadı damağınızda kalacaktır. Peri bacalarından, yer altı şehirlerine, uçsuz bucaksız vadilerden, yüksek manzara izleme noktalarına birbirinden güzel sahneleri bulabilirsiniz.

Avanos’un içinden geçen Kızılırmak, kenarında oturup dinlenebileceğiniz alanlar sunuyor. Ihlara Vadisi ise güzelliğine hayran bırakıyor. Rotanıza eklemeniz gereken bu iki doğal güzelliği aklınızdan çıkarmamalısınız.

Kozaklı’da Aileniz İle Birlikte Yapabileceğiniz Aktiviteler

Kozaklı ve çevresini keşfetmek için yürüyüş aktiviteleri düzenleyebilirsiniz.  Konakladığınız otelde spa, masaj ve spor hizmetleri.nden yararlanabilirsiniz

Yine Kapadokya yöresine gideceğiniz zaman yürüyüş yapabileceğiniz oldukça güzel vadiler bulabilirsiniz. Güllüdere, Güvercinlik ve Aşk vadilerinde 4-5 km’lik yürüyüşler yaparak doğayı ve huzuru hissedebilirsiniz.

Kapadokya bölgesine giderseniz yapılacak pek çok aktivite ve atölye, müze, seyir tepesi, balon turları, yürüyüş ve açık hava gezileri yapabileceğinizi unutmamalısınız. Ayrıca isterseniz komşu illere de düzenlenen günübirlik turlara katılabilirsiniz. Kayseri’ye giderek günübirlik bir Erciyes gezisi ayarlayabilir ve kayak merkezinde bir gün geçirebilirsiniz.

Kozaklı’da Yapılabilecek Sporlar

Bölgede en sık yapılan ve gelen turistler tarafından tercih edilen spor aktiviteleri yürüyüş, trekking, koşu, bisiklet, Atv ve Cip Safari turlarıdır. Ayrıca Kapadokya, bölgenin bir diğer adı olan ‘‘Güzel Atlar Ülkesi’’ adının hakkını vererek at binme ve at safari turlarına da ev sahipliği yapıyor.

Kozaklı’ya Ne Zaman Gidilir?

Kapadokya Bölgesi’ne dört mevsim gidebilirsiniz. Kozaklı seyahatinizi ise seyahat amacınıza göre planlamalısınız. Karasal iklime sahip bir bölge olduğundan yaz aylarında sıcak ve kurak, kış aylarında yağışlı ve soğuk havalarla karşılaşacaksınız. Sıcaklıklar yaz aylarında çok yüksek ısılara ulaşırken kış aylarında da eksi derecelere düşebiliyor. 

Sıcaktan bunalmamak soğuktan üşümemek için bahar aylarını tercih edebilirsiniz. Kozaklı kaplıcalarının dört mevsim hizmet verdiğini unutmadan seyahat planı yapabilirsiniz.

Görmeden Dönme 

Kozaklı’ya yakın beldelerden olan Kanlıca’ya giderek Kanlıca Höyüğü, Kanlıca Mağarası ve Kanlıca Yeraltı Şehri’ni görmeden dönmemelisiniz. Bu yerleşim alanının tarihinin Roma dönemine kadar uzandığı biliniyor. Yeraltı mağarasının 3,5 km uzunluğa sahip olduğu söylenmekte. Bu bölge ile ilgili araştırmalar tamamlanmadığı için gizemini koruyan bu alanı mutlaka görmelisiniz.

Yapmadan Dönme

Kozaklı’ya 60 km’lik uzaklıkta bulunan tarihi Sarıkaya Roma Hamamı’nı ziyaret etmelisiniz. 2. yüzyılda inşa edilen hamamı ve Roma mimarisini görerek gezinize farklı bir rota oluşturabilirsiniz. Kral Kızı Hamamı olarak da bilinen bu tarihi mekânı görerek eski dönemlerde bir gezintiye çıkacaksınız.

Tatmadan Dönme

Kozaklı’ya gittiğinizde Anadolu mutfağının kokusunu buram buram alacağınız bir bölgede olduğunuzu unutmamalısınız. Kapadokya yöresinin meşhut lezzetlerinden biri olan Testi Kebabı’nı tatmadan dönmemelisiniz. Çömlekte pişirilip çömlek kırılarak servis edilen bu yöresel lezzeti denediğiniz için kesinlikle pişman olmayacaksınız.

Uygulamada devam et
Seyahatlerinizi rezerve edip yönetmenin en kolay yolu
otelz-loader
Yükleniyor