Yardım

Sırala

Keçiören

Ankara’nın merkez konumundaki ilçelerinden biridir. 1356 yılında Orhan Gazi zamanında Osmanlı Beyliğinin eline geçmiştir. 1402 yılında Timur orduları ile Yıldırım Beyazıt orduları Çubuk Ovası'nda karşılaştığı zaman, Yıldırım Beyazıt Keçiören ilçesinde yer alan Kalaba Semti'ni ordu karargahı olarak kullanmıştır. İlçede Türkiye ve dünyanın en büyük meteoroloji istasyonlarından birisi yer alır. Mustafa Kemal’in Kurtuluş Savaşına hazırlandığı ve karargah olarak kullandığı Ankara Eski Tarım Okulu da bu ilçe sınırları içinde müze olarak korunmaktadır.

Ankara’nın yüzölçümü bakımından en büyük, Türkiye’nin ise ikinci büyük ilçesi olan Keçiören, Ankara’nın güneyinde bulunur. İlçede bulunan çubuk çayından dolayı iki parçaya ayrılmış bu ilçe 12 semt ve 47 mahalleye sahiptir. Ankara’nın en kalabalık olan bu ilçesinde birçok sosyal faaliyet gerçekleşir. 

1984 yılına kadar ilçe olmayan Keçiören, nüfusu yoğunlaştıktan sonra ilçe olmaya hak kazandı. İlçe adını bu bölgede gerçekleşen bir faaliyet olan “Keçi Örenlerin Yeri” kısaltması sayesinde kazanmıştır.  

Ankara ilinde mutlaka görmeniz gereken bir yer olan Keçiören'de tatil planınız varsa, erken rezervasyon fırsatlarından yararlanarak, en uygun fiyatlar eşliğinde Keçiören Otelleri'nde konaklayabilirsiniz.

Keçiören'e Nasıl Gidilir?

Keçiören'e Hava Yolu ile Ulaşım

Keçiören’e  Türkiye’nin veya dünyanın herhangi bir yerinden uçak ile ulaşım sağlamak için Ankara Esenboğa Havalimanı’na varmanız gerekmektedir. Esenboğa Havalimanı’ndan sonra dilerseniz havaş, taksi veya araç kiralama vasıtasıyla Keçiören’e yaklaşık 22 dakika süren bir yolculuktan sonra varış sağlayabilirsiniz.  

Keçiören'e Kara Yolu ile Ulaşım

Türkiye’nin tüm bölgelerinden Ankara’ya gelişmiş karayolları sayesinde ulaşım kolaydır. Dolayısıyla Keçiören'e araba ile gelmek, keyifli bir yolculuk yapmanızı sağlar. 

Keçiören’e otobüsle gelmek isterseniz, Beştepeler’de konumlanan ve AŞTİ diye adlandırılan Ankara Otogarı’na Türkiye’nin herhangi bir yerinden otobüsle ulaştıktan sonra Keçiören’e aktarma yapabilirsiniz. 

İlçe, Ankara’nın merkez ilçelerinden birisidir. Otogardan dilerseniz araba kiralayarak, dilerseniz taksiyle kısa bir sürede Keçiören’e varabilirsiniz. Ayrıca, Keçiören’e varmak isteyen ziyaretçiler için günün her saati belediye otobüsleri sefer düzenler. Belediye otobüslerinin yanı sıra dolmuş ve halk otobüsü seçenekleri ile Keçiören’in tüm mahallelerine ulaşabilirsiniz.

Keçiören’de Gezilecek Yerler 

Keçiören Estergon Kalesi 

Estergon Türk Kültür Merkezi olarak da anılan Estergon Kalesi, tarihi bir yapı değildir. Tuna Nehri yakınlarında konumlanmış tarihi kalenin unvanı ile isimlendirilmiş ve inşa edilmiştir. 2005 yılında tamamlanan kale, o yıldan beri ziyaretçilere açıktır. Giriş katında birbirinden farklı ve çeşitli dükkanlar bulunur. Bu dükkanlarda antika, altın, ipek gibi ürünlerin satışı yapılır.  

Keçiören Bağ Evleri 

Günümüze kadar oldukça geniş bir yer kaplayan bağ evleri, yemyeşil bahçeleriyle şimdilerde eskisi kadar yoğun olmadığından dolayı daha değerli bulunur. Keçiören’de bulunan ve Vehbi Koç’a ait olan bağ evi yakın tarihte restore edilmesinden sonra çeşitli düzenlenen etkinlikleriyle halka ve ziyaretçilerine açıktır.  

Keçiören Şelalesi

Keçiören ilçesinin girişinde, Kalaba mahallesinde yer alan bu şelale Keçiören’in simgelerinden biridir. Ülkemizin en büyük yapay şelalesi olan Keçiören Şelalesi gösterişli bir güzelliğe sahiptir. Etrafında birçok park ve çay bahçeleri bulunan Keçiören Şelalesi'nde huzurlu dakikalar geçirebilirsiniz. 

Temiz havası, büyüleyici görüntüsüyle birçok ziyaretçiyi gün boyunca kendine çeken şelale, birçok önemli günlerde de fotoğraf çekimlerine ev sahipliği yapar.  

Keçiören’de Çocuklarınızla Birlikte Yapabileceğiniz Aktiviteler

Keçiören Teleferik

2014 yılından beri faaliyette olan teleferik, Keçiören’e gelen ziyaretçileri tarafından oldukça ilgi toplar. Yenimahalle ve Şentepe arasında toplu taşıma amacıyla inşa edilen teleferik, Ankara ve Keçiören manzarasını ayaklar altına sunar. Teleferiği çocuklarınızla birlikte kullanabilir ve Ankara manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Keçiören Deniz Dünyası (Akvaryum) 

Türkiye’nin en büyük ikinci akvaryumu olan deniz dünyası, içerisinde birbirinden farklı deniz canlıları bulundurur ve tanıtır. Birçok çeşit deniz canlılarını barındıran bu akvaryumun içerisinde yürümek ve deniz canlılarını yakından izlemek Keçiören’de oldukça keyifli bir aktivitedir. Çocuklarınızla birlikte bu akvaryumu ziyaret edebilirsiniz.

Keçiören’de Ne Yenir?

Birbirinden güzel ev yemekleriyle içinizi ısıtacak Keçiören restoranlarının kapısı ziyaretçilerine her zaman açıktır. Ankara mutfağının etkisiyle Keçiören’de etli yiyecekler ön plandadır. Ankara seyahatlerinizde Keçiören’de aşağıdaki lezzetleri tadabilirsiniz.

Keçiören Et ve Tavuk Döneri

Keçiören’de sıralanan birçok restorandaki et ve tavuk dönerde özel soslar kullanılır. Özellikle Alaturka Döner’de tavuk döner yemeden dönmemelisiniz.

Keçiören Ankara Simiti

Ankara Simiti’ni Keçiören’in pek çok noktasında bulabilirsiniz. Ankara Simiti’nin dışı çıtırdır. Gövdesi ise ince yapıdadır.

Uygulamada devam et
Seyahatlerinizi rezerve edip yönetmenin en kolay yolu
otelz-loader
Yükleniyor