Evdir Han Otelleri

Bu yerdeki 0 tesis içerisinden kendinize en uygun olanı bulun

Ön ÖdemesizRezervasyon
Ücretsizİptal
ErkenRezervasyon
Kredi KartıGerekmiyor

Üyelere Özel Ekstra İndirimler

%25'e Varan Ekstra İndirimleri Görmek İçin

En Uygun Evdir Han Otelleri

Genel Bilgi

Antalya- Korkuteli yolu üzerinde, Antalya' ya 18 km uzaklıktaki Yukarı Kraman köyü içinde, Uzunkuyu Mevkii' nde 78,80 - 45,30 m büyüklüğündeki hanın taç kapısı, Türk taşçılık ve oymacılık sanatının en güzel örneklerinden biridir. Dışa doğru taşan, sivri kemerli taç kapısı üzerinde Selçuk Sultanı Keyhusrev oğlu Sultan I.İzzeddin Keykavus (1210 - 1219)

Best Western Vib Antalya Hotel

Döşemealti / Antalya /
Best Western Vib Antalya Hotel odalarına giriş saati 14.00'ten itibaren başlar. Odalardan çıkış saati ise en geç 12.00'dir. Evcil hayvan kabul edilmiyor. Tesiste hizmet veren açık alanların kullanımı mevsim koşullarına bağlı.

Bu Bölgedeki Diğer Oteller

Tavsiye Ettiğimiz Tatil Yerleri

Evdir Han Hakkında

Evdir Han Otelleri Antalya- Korkuteli yolu üzerinde, Antalya' ya 18 km uzaklıktaki Yukarı Kraman köyü içinde, Uzunkuyu Mevkii' nde 78,80 - 45,30 m büyüklüğündeki hanın taç kapısı, Türk taşçılık ve oymacılık sanatının en güzel örneklerinden biridir. Dışa doğru taşan, sivri kemerli taç kapısı üzerinde Selçuk Sultanı Keyhusrev oğlu Sultan I.İzzeddin Keykavus (1210 - 1219) tarafından yapıldığını gösteren üç satırlık bir kitabe vardır. Taç kapının kemerini yıldız geçmelerden, düğümlenmiş daire ve baklava şekillerinden oluşan bir bordür sarar.Cephe duvarı 1,50 m kalınlığındadır. Kemerler üzerine oturturmuş 7,30 m yüksekliğindeki tonozla örtülü gözler vardır. Bu gözler ortadaki avluya bakmakta, yolcuların hayvanlarını bağlamaya ve yüklerini koymaya mahsustur. Yolcular için ayrıca odalar vardır. İçeride bu odalardan başka ahırlarda vardır. Çevrede akarsu bulunmadığından, hanın yakınına halk tarafından ''Uzunkuyu'' olarak adlandırılan birde sarnıç yapılmıştır. Hanın üstü beşik örtüsü şeklinde Horasanla doldurulmuştur. Güzel bir işçilik gösteren bu kervansarayın çevre duvarı, her kenarda iki tane olmak üzere, dıştan kare şeklinde dayanak kuleleriyle sağlamlaştırılmıştır. Buğün oldukça iyi korunmuş durumda olan han 3800 metrekarelik bir alanı kapsamaktadır.

Copyright © 2012-2019 otelz.com. Tüm hakları saklıdır